Evidensbaseret behandling af bevægeapparatet

 

Evidensbaseret behandling af bevægeapparatet - en guide til vurdering af evidens

15-10-2006
Martin B. Josefsen

I en artikel publiceret på ffy.dk gives en vejledning til vurdering af foreliggende forskning og evidens for behandling af bevægeapparatsbesvær - samt bud på mulige overvejelser relateret til implementering af nye behandlingsformer i praksis.

Hvornår skal fysioterapeuter inddrage nye og sparsomt dokumenterede behandlinger? Cand. scient. Robin Christensen og dr. scient. Else Marie Bartels giver i deres artikel "Evidensbaseret behandling af bevægeapparatet" et overblik over de metoder, der kan anvendes for at vurdere ny forskning af behandlingsmetoder.

Formålet med artiklen er blandt andet at give fysioterapeuter redskaber til at fortolke og præsentere argumenter for og imod nye behandlinger. Artiklen retter sig således både til fysioterapeuter, der forsker og fysioterapeuter, der i klinikken skal træffe valg omkring nye behandlingsformer.

Artiklen er publiceret på ffy.dk hvorfra den kan læses/downloades (pdf).

Læs "Evidensbaseret behandling af bevægeapparatet" via denne side (ffy.dk)

Redigeret af : Fysio.dk, 02.07.2009

Til top
0

Kommentarer på artiklen

Kommentar

Felter markeret med * skal udfyldes

       
Send din kommentar

Title

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra Fagforum for Muskuloskeletal Fysioterapi

Afmeld Tilmeld